نکات مهم در کوددهی زمستانه
از کوددهی در فصل زمستان چه می دانید؟

تاریخ انتشار : 1398/11/13/ نمایش : 175 / نظرات : 0

عملیات کوددهی به منظور اصلاح بافت خاک و تغذیه گیاه صورت می گیرد همچنین انجام این عملیات در زمستان موجب گرم شدن محیط ریشه و جلوگیری از سرما زدگی می شود . نکته حایز اهمیت در این موضوع استفاده از کود های دامی پوسیده و عاری از بذر علف هرز و اجرای درست و صحیح عملیات می باشد . استفاده ازکودهای حیوانی علاوه بر جنبه تغذیه‌ای بیشتر به منظور اصلاح خاک از جمله بهبود ساختمان دانه‌بندی و بیولوژی آن، صورت می‌گیرد. از جمله اقدامات باغی است که باید حتما جدی گرفته شود، کوددهی در فصل زمستان است. زمستان را می توان فصل استراحت گیاهان معرفی نمود. در این زمان اگرچه گیاه فتوسنتز و فعالیت بسیار کمی دارد اما نباید فراموش کرد که این گیاه قرار است در بهار با گرم شدن هوا، فعالیت خود را از نو شروع کند. در نتیجه این مسئله بسیار مهم است بهترین کود در فصل زمستان مورد استفاده قرار گیرد تا این گیاه بنیه قوی پیدا کند.شاید برای شما نیز این نکته جالب باشد که بهترین زمان برای اصلاح بافت و منابع غذایی خاک، در زمستان است.  متاسفانه اغلب باغداران به این مسئله توجه نداشته و گمان می کنند چون گیاه در این دوره به خواب می روند، لزومی به تغذیه نیست. همین باعث می شود که در بهار عملکرد مناسبی را شاهد نباشند.

عمدتا کشاورزان برای   کوددهی در فصل زمستان   به سراغ کودهای دامی می روند. یکی از دلایل این انتخاب، ایجاد گرما در محیط ریشه است. برخی از کودهای دامی را   کودهای گرم   می نامند چرا که سرعت تجزیه بالایی داشته و در نتیجه محیط اطراف ریشه را گرم می کنند. برای مثال می توان به کود گوسفندی و گاوی شاره نمود. در نتیجه با انتخاب این کود شما ریشه و طوقه را از سرما محافظت خواهید نمود .

در زمان   کوددهی در فصل زمستان، محلول پاشی را نباید فراموش نمود . این عمل به شدت بر روی عمل گرده افشانی در فصل بهار و در نتیجه باروری نهای تاثیر خواهد گذاشت. در اواخر زمستان که جوانه ها بر روی درختان نمایان می گردند، حتما باید محلول پاشی با عناصر مغذی را انجام دهید. کوددهی در فصل زمستان هم برای بقای جوانه و هم برای گرده افشانی در فصل گرما بسیار مهم است .

در کوددهی در فصل زمستان، استفاده از   کود آهن   در چالکود فراموش نشود. این عنصر باعث افزایش   کلروفیل در برگ   ها و در نتیجه افزایش قدرت فتوسنتز گیاه در بهار خواهد شد. برای این منظور می توان از   کود کلات آهن   استفاده نمود .
کود کلاته مس 
به صورت محلول پاشی و یا استفاده در آب آبیاری نیز از جمله مواردی است که باید در   کوددهی در فصل زمستان   مورد استفاده قرار گیرد مس، نه تنها منجر به افزایش کلروفیل در گیاه شده بلکه مقاومت گیاه به آفات و بیماری ها را افزایش خواهد داد. در فصل زمستان مرطوب شدن هوا از یک سود و کاهش فعالیت گیاه از سویی دیگر، بستر را برای حمله بیماری ها فراهم خواهد نمود. در نتیجه یکی از بهترین انواع کود برای فصل زمستان استفاده از انواع   کودهای مس   است .

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر